Google, bulduğu açıkla google.com alan adını satın alan kişiye ne kadar ödeme yaptı?

 

Google 2010 yılında başlattığı bir programla Google ve tüm Google servislerindeki açıkları bulan kullanıcılara para ödülü dağıtmaya başladı.

Bu yılın en dikkat çeken güvenlik açığı, Google ‘ın alan adı satmaya başladığı Google Domains üzerinde gerçekleşti. Sanmay Ved adlı kullanıcı, Google Domains üzerinden www.google.com alan adını satın almayı başardı. Google’ın hatayı hemen fark etmesi üzerine çok hızlı şekilde iptal edilen işlem neticesinde Sanmay Ved hiçbir hak iddia etmedi. Kaldı ki Sanmay Ved’e Google kelimesini numerik olarak yazarken elde edilen rakam olan 600613’ün karşılığı olarak 6.006,13 dolar ödeme yapıldı. Bu ödülü bir hayır kurumuna bağışlayan Ved, bu gelişmeyle de Google’ın dikkatini çekti ve Google bir o kadar parayı daha hayır kurumuna bağışladı. Yani toplamda 12 bin dolarlık bir para bu açık sayesinde hayır kurumlarıyla paylaşılmış oldu.

Elbette işi bu olmayan iyi niyetli vatandaşlar kadar bu işten ekmek kazanan güvenlik profesyonelleri de mevcut. Google’ın dikkatini çekmeyi başarmış bu önemli isimlerden birisi de Tomasz Bojarski oldu. Bu isim, yıl boyunca Google’da tam 70 açık bulmayı başardı. Google’ın güvenlik açığı bildirme formunda bile açık yakalayan Bojarski’nin ödül olarak ne kadar bir meblağ kazandığı ise açıklanmadı. 2015 yılındaki bir diğer önemli açık ise Rus kullanıcı Kamil Histamullin tarafından keşfedildi. Açık sayesinde URL’de yapılan bir değişiklikle kullanıcılar başka kullanıcılar tarafından yüklenmiş videoları silebilir hale gelmişti. Açığın bildirilmesinin ardından Google, YouTube‘daki güvenlik açığını hızla kapattı ve Histamullin’i 5 bin dolarla ödüllendirdi.

Her yıl ilgili senenin toplam sonuçlarını da açıklayan Google, 2015 yılında güvenlik açıklarını keşfeden ve kapatılması için Google ile paylaşan beyaz şapkalılara toplamda 2 milyon dolardan fazla bir parayı dağıttığını, program genelinde başlangıçtan beri dağıtılan tutarın ise 6 milyon doları aştığını açıkladı. Program, 2016 yılı boyunca da devam edecek bu sene Google Drive özelinde açıkları kapamak için 1 milyon dolarlık ödül bütçesi ayrılmış.Google 2010 yılında başlattığı bir programla Google ve tüm Google servislerindeki açıkları bulan kullanıcılara para ödülü dağıtmaya başladı.
 
Bu yılın en dikkat çeken güvenlik açığı, Google ‘ın alan adı satmaya başladığı Google Domains üzerinde gerçekleşti. Sanmay Ved adlı kullanıcı, Google Domains üzerinden www.google.com alan adını satın almayı başardı. Google’ın hatayı hemen fark etmesi üzerine çok hızlı şekilde iptal edilen işlem neticesinde Sanmay Ved hiçbir hak iddia etmedi. Kaldı ki Sanmay Ved’e Google kelimesini numerik olarak yazarken elde edilen rakam olan 600613’ün karşılığı olarak 6.006,13 dolar ödeme yapıldı. Bu ödülü bir hayır kurumuna bağışlayan Ved, bu gelişmeyle de Google’ın dikkatini çekti ve Google bir o kadar parayı daha hayır kurumuna bağışladı. Yani toplamda 12 bin dolarlık bir para bu açık sayesinde hayır kurumlıyla paylaşılmış oldu.
 
Elbete işi bu olmayan iyi niyetli vatandaşlar kadar bu işten ekmek kazanan güvenlik profesyonelleri de mevcut. Google’ın dikkatini çekmeyi başarmış bu önemli isimlerden birisi de Tomasz Bojarski oldu. Bu isim, yıl boyunca Google’da tam 70 açık bulmayı başardı. Google’ın güvenlik açığı bildirme formunda bile açık yakalayan Bojarski’nin ödül olarak ne kadar bir meblağ kazandığı ise açıklanmadı. 2015 yılındaki bir diğer önemli açık ise Rus kullanıcı Kamil Histamullin tarafından keşfedildi. Açık sayesinde URL’de yapılan bir değişiklikle kullanıcılar başka kullanıcılar tarafından yüklenmiş videoları silebilir hale gelmişti. Açığın bildirilmesinin ardından Google, YouTube‘daki güvenlik açığını hızla kapattı ve Histamullin’i 5 bin dolarla ödüllendirdi.
 
Her yıl ilgili senenin toplam sonuçlarını da açıklayan Google, 2015 yılında güvenlik açıklarını keşfeden ve kapatılması için Google ile paylaşan beyaz şapkalılara toplamda 2 milyon dolardan fazla bir parayı dağıttığını, program genelinde başlangıçtan beri dağıtılan tutarın ise 6 milyon doları aştığını açıkladı. Program, 2016 yılı boyunca da devam edecek bu sene Google Drive özelinde açıkları kapamak için 1 milyon dolarlık ödül bütçesi ayrılmış.

Linkedinde Yapılmaması Gereken Hatalar

365 milyondan fazla kullanıcısı olduğu bilinen Linkedin, sektörel çevre geliştirmek, portfolyo oluşturmak ve duyurmak, yeni işlere yelken açmak için tasarlanmış bir ...

incele

Google Algoritması Yine Güncelleniyor: Mobil Web Siteler Öne Çıkıyor

Mobil versiyonların artık günden güne önemli hale geldiği günümüzde arama motorlarının en önemlisi durumunda olan Googleın güncellemeleri bu ...

incele

Web Siteniz Mobil Cihazlara Uygun Mu?

Mobil teknolojinin artık masaüstü pazarını daha da ekarte etmesiyle birlikte web tasarımların hem kullanıcı yönünden rahatlığı hem de Seo açısından önemli ...

incele

Microsoft, LinkedIn‘i Satın Aldı

Microsoft biraz önce LinkedIn’i satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.Paylaşılan resmi rakamlara göre;LinkedIn’in üye sayısı 433 milyon, ...

incele

S.E.O. Çalışmasının Önemi

(Ya da Google’da üst sıralarda çıkmak!..)Google odaklı SEOçalışmaları, diğer arama motoru optimizasyon işlemlerine göre çok daha fazla önem taşır. ...

incele
 
 

Kurumsal

Beranet, 2006'dan bu yana yazılım, web tasarım ve sosyal medya alanında faaliyet gösteren, bilgisayar mühendislerinin, programcıların ve tasarımcıların yer aldığı; beceri kabiliyeti yüksek, yaratıcı, dinamik ve teknolojiyi takip eden bir firmadır.

Hizmetlerimiz

Sosyal Medya Yönetimi
Mobil Uygulama
Katalog Tasarımı
Hosting
E-Ticaret Web Tasarım
Yazılım
REKLAM
WebTasarım
SEO

Kaynaklar

HİZMET SÖZLEŞMESİ
GİZLİLİK POLİTİKASI
İADE KOŞULLARI VE UYARI
visa-master logo

İletişim

Adres: Ağaoğulları Plaza 63.Sok. No:27 A Blok Kat:3
Beylikdüzü / İSTANBUL

T 0850 550 8 550
E [email protected]
 
2024 © Tüm Hakları Saklıdır